Adams Central (5)
1994-95, Wrestling, Tony Currie
2000-01, Baseball (A), Nicholas Houk
2003-04, Volleyball (2A), Natalie Young
2011-12, Softball (2A), Alyssa Keller
2012-13, Softball (2A), Bess Fiechter
Alexandria (3)
1997-98, Baseball (2A), J.D. Closser
1997-98, Boys Basketball (2A), Rusty Garner
2012-13, Wrestling, Luke Blanton
Anderson (5)
1922-23, Boys Basketball, Maurice Robinson
1966-67, Wrestling, Mickey Janes
1982-83, Boys Basketball, John Harter
1984-85, Girls Swimming & Diving, Debbie Daniel
1990-91, Boys Swimming & Diving, Steve Alexander
Anderson Highland (3)
1980-81, Boys Gymnastics, Gregg Upperman
1993-94, Boys Cross Country, Kyle Baker
1999-00, Girls Cross Country, Lisa Nicholson
Andrean (7)
1997-98, Football (3A), Robert Finn
1997-98, Softball (2A), Kadie Simon
1999-00, Boys Basketball (3A), Shane Power
2001-02, Football (3A), Casey Nowinski
2003-04, Baseball (3A), Nicholas Stockwell
2004-05, Baseball (3A), Tommy Finn
2010-11, Softball (3A), Kelly Ryan
Angola (3)
2001-02, Girls Gymnastics, Carrie Best
2006-07, Wrestling, David Zimmer
2013-14, Girls Gymnastics, Alex Nickel
Attica (1)
2000-01, Football (A), Josh Smith
Auburn (1)
1948-49, Boys Basketball, James Schooley
Austin (2)
1984-85, Girls Basketball, Jodie Whitaker
2009-10, Girls Basketball (2A), Katy MacIntosh
Avon (7)
2008-09, Girls Golf, Breanna Patz
2010-11, Boys Golf, Patrick Rodgers
2012-13, Volleyball (4A), Kayla Springer
2012-13, Boys Golf, Brad Patz
2013-14, Girls Soccer (2A), Sarah Zolcak
2013-14, Boys Soccer (2A), Jonathan Kopp
2013-14, Volleyball (4A), Rachel Griffin
Barr-Reeve (6)
1998-99, Volleyball (A), Kristi Kavanaugh
2009-10, Boys Basketball (A), Christian Duncheon
2013-14, Volleyball (A), Jenna Knepp
2013-14, Boys Basketball (A), Micah Bullock
2014-15, Girls Basketball (A), Hannah Bullock
2014-15, Boys Basketball (A), Ethan Duncheon
Batesville (2)
2000-01, Boys Basketball (2A), Matthew Robbins
2003-04, Boys Cross Country, Rob Grote
Bedford (1)
1919-20, Boys Basketball, Harold Laughlin
Bedford North Lawrence (9)
1976-77, Boys Track & Field, Warren Lee Wildman
1989-90, Boys Basketball, Damon Bailey
1989-90, Girls Basketball, Shannon Cummings
1990-91, Girls Basketball, Carrie Mount
1991-92, Girls Basketball, Marla Inman
1994-95, Boys Swimming & Diving, Dan Schultz
2008-09, Boys Swimming & Diving, Taylor Sanders
2012-13, Girls Basketball (4A), Carli Fields
2013-14, Girls Basketball (4A), Whitney Wilson
Beech Grove (2)
1985-86, Boys Swimming & Diving, Andy McVey
2002-03, Girls Basketball (3A), Katie Gearlds
Bellmont (5)
1998-99, Wrestling, Ben Faurote
2002-03, Wrestling, John Sheets
2003-04, Boys Basketball (3A), Jon Zeser
2003-04, Softball (3A), Erin Braun
2013-14, Girls Track & Field, Holly Hankenson
Ben Davis (18)
1973-74, Boys Gymnastics, Chris Dolson
1977-78, Boys Swimming & Diving, Jay Risley
1978-79, Boys Gymnastics, Steve Ellsberry
1978-79, Girls Swimming & Diving, Elizabeth Ashburn
1980-81, Baseball, Gene (Bucky) Autry
1982-83, Girls Swimming & Diving, Laura Ashburn
1988-89, Football (5A), Brian Murphy
1990-91, Boys Cross Country, Jonathan Deal
1991-92, Football (5A), Chris Ings
1991-92, Boys Golf, Trent Bell
1991-92, Boys Swimming & Diving, Matthew Hinshaw
1992-93, Football (5A), Chris Rickenbach
1996-97, Boys Cross Country, Brad Bernhardt
1999-00, Football (5A), Jeremy Chandler
1999-00, Girls Basketball (4A), Sara Strahm
2000-01, Girls Basketball (4A), Shyra Ely
2001-02, Boys Track & Field, Kevin Kempf
2009-10, Girls Basketball (4A), Dee Dee Williams
Benton Central (4)
1987-88, Girls Basketball, Sandy Herre
1988-89, Girls Basketball, Sheryl Klemme
1993-94, Girls Track & Field, Kierstin Doyle
2010-11, Girls Basketball (3A), Hillary Moore
Blackford (4)
1973-74, Football (2A), Leroy Robbins
1977-78, Baseball, Brian Lanham
1977-78, Boys Gymnastics, Dewight Rea
1991-92, Girls Golf, Erika Wicoff
Bloomfield (2)
1997-98, Boys Basketball (A), Grant McBride
1997-98, Girls Basketball (A), Melissa Cochrane
Bloomington North (8)
1981-82, Boys Cross Country, Jeff Grove
1991-92, Girls Cross Country, Jennifer Warthan
1993-94, Girls Cross Country, Amanda Warthan
1997-98, Girls Golf, Bess Bowers
1999-00, Boys Basketball (4A), Jared Jeffries
1999-00, Girls Track & Field, Sara Fields
2004-05, Girls Golf, Manisha Patel
2012-13, Wrestling, Max Irwin
Bloomington South (Bloomington) (17)
1917-18, Boys Basketball, Ralph Esarey
1968-69, Baseball, Dan Grossman
1969-70, Boys Swimming & Diving, Bill Armstrong
1970-71, Boys Swimming & Diving, John Deppe
1970-71, Wrestling, Jim Cornwell
1974-75, Boys Tennis, Brian Willett
1978-79, Boys Track & Field, Kevin King
1987-88, Girls Golf, Amy McDonald
1993-94, Football (5A), Eli Stoddard
2000-01, Wrestling, J.T. Young
2008-09, Boys Track & Field, Ben Stancombe
2010-11, Boys Basketball (4A), Spencer Turner
2010-11, Boys Track & Field, Drew Volz
2013-14, Softball (4A)Elizabeth Getz
2014-15, Boys Track & Field, Deakin Volz
2014-15, Girls Tennis, Denise Azcui
Blue River Valley (2)
1999-00, Girls Gymnastics, Heather Blevins
2000-01, Boys Basketball (A), Andrew Brown
Bluffton (1)
1997-98, Girls Basketball (2A), Abby Salscheider
Boonville (6)
1974-75, Football (2A), Richard Goings
1980-81, Volleyball, Becky Winsett
1984-85, Volleyball, Beth Winsett
2004-05, Volleyball (3A), Robyn Gebhard
2005-06, Softball (3A), Lynn Fletcher
2006-07, Softball (3A), Abby Schnur
Borden (1)
2012-13, Boys Basketball (A), Michael Lynch
Brebeuf Jesuit (18)
1965-66, Boys Track & Field, Clyde Peach
1976-77, Boys Tennis, Steve Wahle
1979-80, Girls Tennis, Courtney Lord
1987-88, Boys Golf, Chris Doble
1995-96, Girls Cross Country, Courtney Adams
2003-04, Volleyball (3A), Natalie Mullikin
2003-04, Girls Basketball (3A), Amber Jackson
2004-05, Girls Track & Field, Geneva Trotter
2005-06, Volleyball (3A), Sarah Kish
2006-07, Girls Golf, Aimee Neff
2007-08, Girls Golf, Megan Tuohy
2010-11, Volleyball (3A) Jeme Obeime
2010-11, Boys Swimming & Diving, Harrison Wagner
2011-12, Boys Golf, Will Tenbarge
2011-12, Baseball (3A), Connor Hale
2013-14, Volleyball (3A), Sierra Witham
2013-14, Football (3A), Eddie Barks
2014-15, Boys Cross Country, Zack Snider
Bremen (2)
2007-08, Softball (2A), Jenni Andrews
2011-12, Wrestling, Abraham Hall
Brown County (2)
2005-06, Girls Cross Country, Jennifer Kulow
2006-07, Boys Cross Country, Curtis Carr
Brownsburg (3)
2001-02, Boys Soccer, Matt Lovell
2005-06, Boys Golf, Seth Fair
2007-08, Boys Basketball (4A), Gordon Hayward
Brownstown Central (4)
1993-94, Boys Golf, Joshua Brewer
2003-04, Boys Golf, Chris Baker
2008-09, Boys Basketball (2A), Blaze Ayers
2010-11, Girls Basketball (2A), Samantha Bane
Carmel (46)
1965-66, Wrestling, Larry Smith
1975-76, Boys Golf, Charles Thoele
1976-77, Boys Basketball, Mark Herrmann
1978-79, Football (3A), David Broecker
1980-81, Girls Golf, Ann Titsworth
1981-82, Football (3A), Mark Sarno
1982-83, Girls Cross Country, Carol McIntyre
1988-89, Girls Tennis, Amy Fehsenfeld
1989-90, Girls Swimming & Diving, Ginger Faerber
1991-92, Boys Tennis, Vijay Rao
1993-94, Softball, Shannon Whitmore
1994-95, Girls Cross Country, Becky Jordan
1994-95, Girls Soccer, Tracey McCarroll
1995-96, Girls Swimming & Diving, Emily Ayers
1997-98, Girls Soccer, Jennifer Handel
1998-99, Girls Soccer, Kate Morrel
2000-01, Girls Soccer, Emily Hunter
2001-02, Girls Soccer, Lesley Wells
2003-04, Girls Soccer, Jamie Podell
2003-04, Girls Swimming & Diving, Erin Sparks
2003-04, Girls Track & Field, Marie Grabinski
2004-05, Boys Tennis, Ethan Jaffee
2004-05, Girls Soccer, Jackie Ponder
2006-07, Boys Soccer, Zachary Carr
2006-07, Football (5A), Ryan Murray
2007-08, Girls Basketball (4A), Danielle Havel
2008-09, Girls Swimming & Diving, Jessica Hammes
2009-10, Football (5A), Adam Shaffer
2010-11, Girls Swimming & Diving, Carly Marshall
2010-11, Girls Tennis, Olivia Trancik
2010-11, Softball (4A), Ali Bourgerie
2011-12, Boys Tennis, Connor Dunn
2011-12, Girls Cross Country, Renee Wellman
2011-12, Boys Basketball (4A), Sam Curts
2011-12, Girls Tennis, Mikaela Carlson
2012-13, Boys Cross Country, Charlie Watson
2012-13, Girls Swimming & Diving, Lacey Locke
2012-13, Boys Basketball (4A), Michael Volovic
2013-14, Girls Cross Country, Kelcy Welch
2013-14, Boys Cross Country, Robert Browning
2013-14, Football (6A), Vic Roe
2013-14, Girls Tennis, Bailey Padgett
2014-15, Boys Tennis, Radha Vishnubhotla
2014-15, Volleyball (4A), Mckenzie Kiesle
2014-15, Football (6A), Nate Thompson
2014-15, Girls Track & Field, Haley Harris
Carroll (Flora) (2)
1996-97, Football (A), Michael Lowe
2014-15, Softball (A), Carly Kingery
Carroll (Fort Wayne) (4)
2003-04, Boys Soccer, Dan Fox
2007-08, Girls Track & Field, Chelsea Blanchard
2009-10, Boys Track & Field, Owen Wagoner
2009-10, Baseball (4A), Ross O’Neill
Cass (3)
2002-03, Boys Basketball (2A), Beau Bauer
2008-09, Football (2A), Brady Tolle
2008-09, Baseball (2A), Keith Lee
Castle (7)
1980-81, Girls Swimming & Diving, Jane Coontz
1982-83, Football (3A), Patrick Lockyear
1994-95, Football (5A), Vince Lidy
2000-01, Baseball (4A), Matthew Keener
2000-01, Boys Soccer, Pat McBride
2000-01, Softball (3A), Sarah Ford
2005-06, Girls Basketball (4A), Lynn McKinney
Center Grove (7)
1995-96, Boys Tennis, A.J. Zapp
2002-03, Softball (3A), Brittany Hedrick
2003-04, Softball (4A), Kathleen Jones
2004-05, Girls Gymnastics, Natalie Hesler
2008-09, Football (5A), Luke Swift
2009-10, Volleyball (4A), Sarah Dooms
2014-15, Softball (4A), Victoria Boyer
Charlestown (1)
1992-93, Girls Basketball, Abby Conklin
Chesterton (10)
1980-81, Girls Basketball, Susan Morris
1980-81, Girls Gymnastics, Mary Spencer
2000-01, Girls Swimming & Diving, Jenni Anderson
2002-03, Girls Gymnastics, Lauren West
2005-06, Softball (4A), Katie Stahura
2009-10, Boys Cross Country, David Osborn
2009-10, Boys Swimming & Diving, Kyle Whitaker
2010-11, Girls Gymnastics, Samantha Wilburn
2011-12, Girls Golf, Kelly Grassel
2013-14, Boys Swimming & Diving, Blake Pieroni
Clinton Central (1)
2004-05, Volleyball (2A), Crystal Edmonds
Clinton Prairie (2)
1997-98, Volleyball (A), Elizabeth Friedrich
1998-99, Girls Basketball (A), Kourtney Mennen
Columbia City (2)
1999-00, Boys Golf, Mike Schumaker
1999-00, Girls Basketball (3A), Katie Stroup
Columbus East (9)
1978-79, Girls Gymnastics, Dawn Jenkins
1979-80, Football (3A), Blair Kiel
1983-84, Girls Swimming & Diving, Pamela Hayden
1990-91, Girls Gymnastics, Emily Keller
1993-94, Girls Basketball, Allison Lee
1994-95, Girls Gymnastics, Danielle Clow
1996-97, Girls Gymnastics, Rachel Nay
1997-98, Girls Gymnastics, Julie Houston
2013-14, Football (4A), Seth Frownfelter
Columbus North (Columbus) (14)
1972-73, Boys Gymnastics, Kenneth Stockton
1973-74, Girls Gymnastics, Pam Robillard
1979-80, Boys Tennis, John Nash
1984-85, Girls Golf, Susan Otolski
1988-89, Girls Gymnastics, Robin Loheide
1999-00, Boys Swimming & Diving, Alec Sheehy
2003-04, Boys Track & Field, Christian Wagner
2007-08, Boys Golf, Tyler Duncan
2009-10, Girls Gymnastics, Cassandra Funcheon
2011-12, Boys Soccer (2A), Nathan Kaplan
2012-13, Boys Soccer (2A), Reid Wilson
2012-13, Girls Gymnastics, Chelsea Wieland
2013-14, Boys Golf, Michael VanDeventer
2014-15, Girls Basketball (4A), Ali Patberg
Concord (3)
1984-85, Football (3A), Steve Gordon
1984-85, Softball, Paula Skeels
1998-99, Football (4A), Russ Mann
Connersville (2)
1982-83, Boys Cross Country, Todd Crosson
1983-84, Boys Track & Field, Dan Taylor
Corydon Central (1)
2004-05, Girls Basketball (3A), Dana Beaven
Cowan (1)
2012-13, Volleyball (A), Mallory Bruner
Crawfordsville (5)
1957-58, Boys Basketball, Richard Haslam
1963-64, Wrestling, Rex Ryker
1987-88, Boys Swimming & Diving, Josh Mikesell
2007-08, Baseball (3A), Justin Wright
2010-11, Baseball (3A), Adam Boehm
Crown Point (4)
1974-75, Boys Gymnastics, Alan Cartmell
1979-80, Boys Cross Country, Greg Lambert
1983-84, Girls Basketball, Nancy Cowan
2006-07, Gymnastics, Martina Buchholz
Culver Academies (1)
2007-08, Girls Cross Country, Alexandra Banfich